Blogg

Jobba som affiliate i webbhotellsnischen – En intervju

andreas Nu har vi kommit till del 3 i min serie om affiliatemarknadsföring här på City Networks blogg. Och efter att ha pratat om grundläggande saker och bara rent teoretiskt berättat hur du kan göra för att komma igång med affiliatemarknadsföring så ville jag nu ge er ett mer konkret exempel. Detta gör jag nu genom att publicera en intervju med Tomaz Lavén som är en av City Networks framgångsrika affiliates. Här nedan berättar Tomaz lite om hur det är att jobba som affiliate i webbhotellsnischen.

Berätta lite kort om dig själv och din affiliateverksamhet
Jag är en 39-årig entreprenör & Internetmarknadsförare, född och bosatt i Örebro. Jag har drivit en rad olika bolag under åren, bl.a ett bokförlag och en importfirma. Fick upp ögonen för affiliatemarknadsföring i slutet på 90-talet då jag bl.a lärde mig knacka html-kod på Örebro Universitet där jag läste Systemvetenskapliga programmet. Byggde min första sajt på egen domän år 2003, en sida om datorer. På den tiden var sökmotoroptimering något helt okänt för dem flesta sajtägare och jag fick mycket besökare till min sida mycket snabbt. Minns min första affiliatesale som kom redan efter någon vecka och gav drygt hundra kronor för försäljningen av en dator. Efter det fick jag blodad tand och började bygga fler sidor som jag optimerade och la upp affiliateannonser på. År 2004 sa jag upp mig från mitt gamla jobb, skaffade ett kontor och började jobba som affiliate på heltid. Har sedan dess byggt innehållssajter inom olika nischer där affiliateannonser har stått för huvuddelen av alla intäkter.

Hur kommer det sig att du valde att satsa på just webbhotellsnischen?
När jag väljer att satsa på en speciell nisch så är det ett par saker jag tittar på först och främst:

* Finns det en tydlig målgrupp?

* Har målgruppen nära till avslut, dvs kan dem bestämma sig för ett köp rätt omgående?

* Storlek på provisionen?

- Ett webbhotell behöver alla dem som vill bygga en hemsida eller starta en blogg, det kan vara både privatpersoner och företag, men de söker efter stort sett samma saker: ett stabilt och bra webbhotell till rätt pris.

- Målgruppen har nära till avslut, när dem hittat ett webbhotell som erbjuder det dem behöver, så tar kunde ofta upp bankkortet direkt och lägger en order.

- Webbhotellsföretagen betalar ut fina provisioner för att man som affiliate ordnar nya kunder till dem.

Webbhotellsbranschen är ändå ganska konkurrensutsatt, även gällande affiliates som slåss om att får värva en kund. Vad tänker du om det? Är du orolig för det eller ser du det bara som en utmaning?
Det är en konkurrensutsatt marknad, precis som många andra. Jag har valt att inte lägga alla ägg i samma korg, utan arbetar inom flera områden. Men visst är det en utmaning med ökad konkurrens, vi som jobbar som affiliates är i grund och botten tävlingsmänniskor som älskar att tävla med varandra om att ranka bra i sökmotorer.

Det finns många vägar att gå vad gäller att generera trafik till sin webbplats. Hur jobbar du där? Köper du trafik eller förlitar du dig på sökmotortrafik?
Jag jobbar både med sökmotortrafik och betald trafik.

Du har valt att jobba med en nischad innehållssajt om just webbhotell och inte något bredare som t.ex. en teknikblogg som är relevant för ämnet ändå. Upplever du det upplägget som bättre för ökad konvertering?
Min sajt om webbhotell har fokuserat på att få besökare som letar efter webbhotell. Sajten jämför webbhotellen med varandra samt erbjuder lite artiklar kring vad man ska tänka på när man väljer webbhotell. Konverteringsgraden är troligen rätt hög i jämförelse med en teknikblogg, även om en sådan säkert även den skulle få ni lite sales. Det är två olika vägar att gå, jag har valt att jobba med mer nischade sajter kring specifika ämnen.

Vad tycker du är viktigt i valet av affiliateprogram att jobba med?
Att det finns en marknad för produkten/tjänsten. Intjäningsmöjligheter – hög provision och många potentiella kunder. Hur starkt varumärket är. Historia av utbetalningspålitlighet hos programmet. Hur snabbt jag bedömmer att man kan få trafik till programmet.

Vilket affiliatenätverk är din favorit bland alla aktörer och varför?
Många faktorer spelar in i vad som gör att man väljer ett affiliatenätverk framför ett annat. Till stor del beror det ju på vilken kontakt man har med nätverkets affiliatemanager. Har man en bra kontakt, samt får snabb support, så växer ju det nätverket i ens ögon. En annan viktig faktor är ju hur nätverkets system är uppbyggt, hur enkelt det är att hitta det man behöver för sitt jobb, ex: annonskoder, rapporter och statistik. En del nätverk är duktiga på det första men brister i det senare.

Adtraction.com - ett nätverk som har varit med i ett par år och som alltid har varit överlägsna på att snabbt svara på supportfrågor.

Adrecord.com - är ett affiliatenätverk som precis har smygstartat, men där jag har rätt god inblick och dem erbjuder ett mycket bra system och en hel del användbara funktioner för oss affiliates.

Kan du ge ett par konkreta tips på vad man ska tänka på som nybörjare i affiliatebranschen om man vill komma igång?
Börja med att skriva och bygga en sajt inom ett ämne du älskar och brinner för, det är oftast det enklaste sättet att komma igång och producera något vettig. Om du bygger en bra sajt som får mycket besökare så går det alltid att hitta annonser som passar just din målgrupp, bara man är lite kreativ. Du kan skriva om svampplockning eller längdskidåkning för att komma igång och bli varm i kläderna. Sedan när du lärt dig grunderna i internetmarknadsföring och affiliateannonsering kan du börja bygga sidor kring ämnen som ger bättre betalt, exempelvis en sida om webbhotell.

Vad tror du om affiliatebranschens framtid?
Den ser ljus ut, företagen lägger mer pengar på internetmarknadsföring nu än för ett par år sedan, och börjar förstå vikten att hitta försäljningskanaler på webben. Jag tror att affiliatebraschen har många goda år framför sig.

Tjäna pengar med City Network

City Network har en handfull affiliateprogram i samarbete med Adfair, Adtraction, Affiliator och Frossle. Det innebär alltså att du som vill tjäna pengar på din hemsida eller blogg även kan göra det genom att göra reklam för våra tjänster. Vi är väldigt generösa och betalar ut ersättning varje gång någon av dina besökare köper webbhotellspaket eller en dedikerad server genom länkarna på din hemsida eller blogg. Ersättningen är baserad på ordersumman för webbhotell (upp till 75% av ordersumman) och en fast summa för dedikerade servrar (upp till 1600kr per såld server)

Gå vidare till våra program

Du måste vara medlem för att kunna se våra program i respektive nätverk.

Adfair

Adtraction

Affiliator

Frossle

Om Andreas Bard

Andreas Bard har arbetat kommersiellt på Internet i 10 år och erbjuder konsulttjänster inom bland annat affiliatemarknadsföring i sitt företag Dream Builders. Vill du läsa mer skrivet av Andreas så bloggar han på Min resa till frihet samt Tjäna pengar. Som affiliate driver Andreas själv bland annat sajten Resebokningen.

  • http://twitter.com/ibland Martin Persson

    Tack för en intressant inblick i en webbhotellsaffiliates liv! Men den känsligaste frågan förbilr förstås obesvarad: Hur mycket tjänar Tomaz Lavén på sin webbhotellsajt?

  • http://twitter.com/andreasbard andreasbard

    Det tror jag inte att vi kommer att få veta. Men i och för sig är Tomaz rätt så transparent i sin blogg där han bland annat publiceras inkomster för en av hans försäkringssajter. :)

  • http://www.citynetwork.se/ Johan / City Network

    Tycker också detta var riktigt intressant Andreas. Har själv inte, förrän på senare tid, insett hur stor business detta är och hur många som lever på det. Är som Martin intresserad på vad det ger för en större sajt generellt. Är det stor skillnad mellan de ”bästa” nischerna?

  • http://twitter.com/andreasbard andreasbard

    I spelbranschen finns det enskilda affiliates i Sverige som har en omsättning på närmare 20 miljoner kronor. Endast av provision från affiliateprogram.

    Sen är spelbranschen lite speciellt, men det finns rätt många som lever på bara affiliatemarknadsföring även i andra branscher.

    Resor, spel och finans är ju 3 stora affiliatenischer där de bästa affiliatsen tjänar extremt mycket pengar.

  • http://www.citynetwork.se/ Johan / City Network

    Inga småpengar! Känner spelbranschen rätt väl och vi hostar en hel del spel. Snittet där på ett traditionellt MMORPG spel för en registrerad spelare ligger mellan 2-5 Euro – dvs för köpare av trafik. Blir pengar om man kan dra mycket trafik förstås.

    Vi har mer att lära så tack för bra info!

  • http://omdomaner.se/jobba-som-affiliate-i-webbhotellsnischen-%e2%80%93-en-intervju/ Jobba som affiliate i webbhotellsnischen – En intervju | Domäner, webb & seo – OmDomaner.se

    [...] så ville jag nu ge er ett mer konkret exempel. Detta gör jag nu genom [...] City|Network – Webbhotell och Serverdrift Spara / dela med [...]

  • http://www.webmastern.se/2010/10/tankar-om-affiliatemarknadsforing/ Tankar om affiliatemarknadsföring | Webmastern.se

    [...] det ju på vilken kontakt man har med nätverkets affiliatemanager”, säger Tomas Lavén i en intervju på City Network. Tomas fortsätter, ”en annan viktig faktor är ju hur nätverkets system är uppbyggt, hur [...]

  • http://nabillionaire.se Nabil El Alaoui Sossey

    Världens bästa tips för nybörjare – att skriva om något man älskar. Nu vet jag precis vad jag ska säga till mina vänner :)

Ring 0455 690 001

I samarbete med: Social Factory