Stiftelsen för Internetinfrastruktur (.SE) meddelade idag, via en pressrelease, att registraren One.com stängs av för nyregistrering av .SE-domäner från och med den 14:e september. One.com ska under sommaren ha registrerat .SE-domäner som kunder aldrig har beställt och i vissa fall kan även felaktiga kunduppgifter ha använts. Detta innebär att det idag kan finnas kunder som inte är medvetna om att ett .SE-domännamn är registrerat för deras räkning.
.SE låter meddela att One.com är avstängda för nyregistrering av .SE-domäner under 30 dagar då de inte kan utföra nyregistreringar. Däremot kan de administrera befintliga .SE-domännamn. Under avstängningsperioden har One.com möjlighet att åtgärda bristerna och om de inte lyckas kan .SE komma att säga upp avtalet. Detta innebär i sådant fall att One.com inte längre kan administrera .SE-domäner.
Läs pressreleasen i sin helhet på iis.se – http://www.iis.se/pressmeddelanden/one-com-as-stangs-av-for-nyregistrering-av-se-domannamn
IDG skriver också om nyheten, läs mer här: http://www.idg.se/2.1085/1.339619/onecom-stangs-av-fran-se-domanen
Vi uppmanar ALLA att använda sig av en seriös .SE-registrar. Vi bjuder alltid på en domän när du beställer ett webbhotellspaket, detta är vårt standarderbjudande! City Network är Sveriges billigaste registrar av .SE-domäner och registrerar aldrig domännamn utan uppdrag från våra kunder. Vi använder självklart inte heller felaktiga kunduppgifter och sköter vår administration prickfritt. Vill du bli kund hos oss på City Network?
Såhär gör du: http://blog.citynetwork.se/webbhotell/sa-har-enkelt-byter-ni-webbhotell-till-city-network/